Fatma Bol Balkan

Yoğa Eğitmeni
Fatma Bol Balkan

Fatma, 1977’de Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi, Radyo TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Kısa bir süre medya sektöründe çalıştı. Daha farklı ilgi alanları ve eğilimleri olduğunu fark edip çocukluk hayalinin peşine düştü ve birkaç sene amatör olarak modern dansla ilgilendi. Bu deneyim onu, bedenin sınırlarını, potansiyelini ve daha derinde barındırdıklarını araştırmaya teşvik etti. Bu amaçla 2004’te yoga derslerine katılmaya başladı. Pratiği ilerledikçe Yoga Felsefesi’nin, insanın gerçek doğasını fark etmeye dair yaklaşımı daha çok ilgisini çekti.

Acaba yoganın doğduğu topraklarda bu işler nasıldır diyerek defalarca Hindistan’a yolculuk etti. Aşhramlarda kaldı. Meditasyon inzivalarına katıldı. Ayurveda kurslarına devam etti. Hem Hindistan’da hem de bir süre yaşadığı İngiltere’de farklı yoga okullarının yaklaşımlarını deneyimledi. Hatha Yoga Eğitmenlik programını tamamladı. 2008’de Hatha yoga dersleri vermeye başladı.

2009’da sevglili hocaları Rajiv ve Swati Chanchani ile karşılaşmasının ardından, kendisine şifa olduğunu düşündüğü İyengar Yoga Ekolü’nün öğrencisi oldu. Guruji B.K.S Iyengar’ın izniyle Sheila Haswell tarafından Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen 3 yıllık Iyengar Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı’nı tamamlamış 8 eğitmenden biri (2015-2017).

Birlikte çalışma şansına sahip olduğu diğer kıymetli hocalardan bazıları ise sevgili Geeta Iyengar, Usha Devi, Ros Bell ve Olga Zvanstova.

Fatma, Hindistan’da olmadığı zamanlarda Kaş’ta yaşıyor.